Daylight Priority Dimmable Sensor Driver 18W 350mA Output MLC18C-P6
Shenzhen Merrytek Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Merrytek
Model Number : MLC18C-P6
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : Stop production, not available.
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T or Western Union or PayPal
Supply Ability : 10,000pcs per month
Packaging Details : Packed in bubble bag firstly, and then reinforced with carton for outer packing
Product name : MLC18C-P6
Output current : 300mA
Output voltage : 60Vdc Max.
Isolation class : Class II
Output load : 18W max.
Stand-by power : ≤0.5W
Operating type : Dimming control, daylight priority
Contact Now
Daylight priority 18W Sensor Dim LED Driver 350mA output MLC18C-P6 constant current
  • On-Off / 3-step dimming function for LED ceiling
  • Integration of microwave motion sensor and daylight sensor
  • Stand-by power ≤0.5W
  • 3 year warranty.
Parameters:
Input Operating Voltage 198-264V AC 50Hz/60HZ
Input Voltage 220-240V AC 50Hz/60HZ
Input Current 130mA Max.
Power Factor 0.9-0.95(100% load)
Efficiency ≥83% Max.@230V
Stand-by Power ≤0.5W
Wiring Method Grey terminal
Output Operating type Dimming control, daylight priority
Load type LED
Ripple requirement (Flickering or Flickering Free) Flickering(But eyes cannot see the shake)
No-load output voltage 60V DC Max
Load output voltage range 28-52V DC
Full load output power 18W Max.
Load output current 350mA
Constant current/voltage Precision Constant Current Precision ±5%
Wiring Method Green terminal
Exception Protection Requirements Output over voltage Protection Yes
Output over load protection Yes
Output short circuit protection Yes
Sensor Parameter HF Operating Frequency 5.8 GHz ±75 MHz,ISM wave band
HF Radiated power 0.5mW Max.
Hold Time 5S/90S/3min/10min (can be set by 2 DIP)
Dimming Ratio 10% -20%
Stand-by Period 0S/30S/10min/+∞ (can be set by 2 DIP)
Detection Area 50%/100% (can be set by 1 DIP)
Daylight Sensor 5lux / 15lux /50lux / 100lux / Disable (can be set by 3 DIP)
Daylight priority 5lux/50lux;15lux/100lux;50lux/150lux;100lux/200lux
HF Detection Area Radius 3-6m (Mounting height 3m)
Mounting Height: Suggested mounting Height:3-4m , 6m Max.
Detection Angle 150°(Wall Mounting), 360°(Ceiling Mounting)
Operating
Environment
Operating temperature/ humidity -25℃~50℃ Humidity : 85% (Non-condensing)
Storage temperature/ humidity -35℃~80℃ Humidity : 85% (Non-condensing)
Outer case max. temp(Tc) 80℃
Safety
& EMC
Isolation pressurization (L N)input-output,3000VAC/5mA/1min
Safety requirement EN61347-1
EMC EN55015
Certification CE
Others IP rating IP20
Protection level Class II
Installation size Φ78mm
Packaging requirement Bubble bag + clapboard + outer case(K=A
Life 30000h @ Ta 100% load
Dimension:
Wring Diagram:
Function:
Function Diagram:
Sensor Setting:
  • Detection Area
1
100% ON
50% --
  • Hold time
2 3
5s ON ON
90s - ON
3min ON -
10min - -
  • Daylight Sensor (Disable/100Lux/50Lux/15Lux/5Lux)
Disable ON ON ON
100 Lux/200Lux ON - -
50Lux/150Lux - ON -
15 Lux/100Lux - - ON
5 Lux/50Lux - - -
  • Stand-by period
7 8
0S ON ON
30S - ON
10min ON -
+∞ - -
Product Tags:
low voltage led driver
LED Panel Light Driver
Cheap Daylight Priority Dimmable Sensor Driver 18W 350mA Output MLC18C-P6 for sale
Daylight Priority Dimmable Sensor Driver 18W 350mA Output MLC18C-P6 Images